Telefon 384 721 216
Velikost písma

26.5.2023 - Pedagogická rada pro 3. ročníky SOU

14.4.2023 - 2. termín Jednotné přijímací zkoušky

18.4.2023 - Písemné práce z AJ

19.4.2023 - Písemné práce z ČJ

3.5.2023 - Didaktický test z ČJ

Cesta k této kategorii: Úvodní stránka / Akce školy / Archiv akcí / Akce roku 2018 - 2019

POLOUMĚLÝ VÝTĚR RYB

Jaro přišlo letos dříve, s ním i umělé a poloumělé výtěry ryb. Žáci oboru Rybář (1.B) začali pod vedením UOV M. Kadlece s přípravou poloumělého výtěru candáta.

 

Poloumělý výtěr candáta obecného (Sander lucioperca) je jednou z klasických metod, jak zajistit dostatek kvalitní násady. Základem je výběr vhodných generačních ryb (tzv. chovného hejna) a vhodné nádrže. Generační ryby musí být ve skvělé kondici a dobrém zdravotním stavu. Nádrž, ve které se poloumělý výtěr uskuteční, by měla mít písčité dno, dostatečný přítok kyslíkaté vody a hloubku kolem 2 metrů. Vhodné jsou proto menší rybníčky nebo sádky.

 

Principem této metody je předložení vyhovujícího výtěrového podkladu generačním rybám. Candát je ryba psamofilní, vytírá se tedy na kořínky vodních nebo pobřežních rostlin, výtěr probíhá od dubna do poloviny května při teplotě vody kolem 11 °C. S žáky používáme klasickou metodu ostřicových kořínků. Moderní metoda využívá jako podklad např. rýžová košťata, nařasenou plůdkovou síť, kartáče aj.

 

Do nádrže se umístí 5 - 10 párů generačních candátů a po několika dnech se voda odpustí. Na místa výtěru (trdliště) se dají ostřicové kořínky, které se ukotví rámem. Poté se řádově po 4 dnech kontrolují, následně se hnízda s jikrami odváží za vlhkého počasí na rybníky, kde vykulený plůdek candáta bude žít. Odvezená hnízda se ihned doplňují novým výtěrovým substrátem.

 

Candát má asi 70 - 90 °D (denních stupňů) a k vykulení plůdku dochází zhruba po týdnu. Po instalaci hnízd v novém (závětrném) prostředí je nutné místa zakrýt březovými větvemi proti slunci a predátorům.

FotogaleriePřeskočit fotogalerii

Kde nás můžeš sledovat

Kontakty

Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, Třeboň

Táboritská 688, 379 01 Treboň

+420 384 721 216

Partneři, sponzoři, organizace

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout